KWS
   
 

21.09.2017 - publiczny zbiór buraków cukrowych KWS

W dniu 21.09.2017 na polu gospodarstwa rolnego Zbigniewa Skopa w Szychowicach odbył się publiczny zbiór buraków cukrowych KWS, kombajnem Euro Tiger firmy Ropa. 

Wszystkie zabiegi agrotechniczne na plantacji zostały wykonane planowo, a buraki wyrosły dorodne o przeciętnej masie ponad 1 kg. Obsada była bardzo dobra, w granicach 100 tys. roślin na 1 ha, więc spodziewaliśmy się dobrych plonów, mimo stosunkowo wczesnego terminu kopania. Pokaz zgromadził kilkudziesięciu okolicznych plantatorów, przybyli również goście z departamentu surowcowego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz pobliskich Cukrowni Werbkowice i Krasnystaw. W czasie spotkania rozmawiano o problemach plantatorów i szansach związanych z uprawą buraka cukrowego w Polsce.

Pogoda nam nie sprzyjała - w ciągu dwóch poprzedzających pokaz nocy spadło ok. 20 litrów deszczu na metr kwadratowy, ale jest to niestety częsta sytuacja tej jesieni, utrudniająca zbiór w wielu gospodarstwach. 

Pomiaru plonu dokonaliśmy zbierając kombajnem buraki do 100% wypełnienia zbiornika, a następnie odczytywaliśmy z komputera powierzchnię, z której zostały wykopane. Masę pełnego zbiornika określiliśmy ważąc wytarowaną wcześniej przyczepę do dowozu buraków. Plon zmniejszyliśmy o wartość zanieczyszczeń określoną w cukrowni tj. 9,98% gdyż bezpośrednio po zakończeniu pokazu rozpoczął się załadunek i transport korzeni do cukrowni.

Analizę korzeni na zawartość cukru wykonaliśmy na linii Venema dzięki uprzejmości kierownictwa Cukrowni Werbkowice.

Wśród dziewięciu odmian, które plantator miał zasiane na tym prawie 100 hektarowym polu na podium zalazły się nasze trzy odmiany: LAVENDA KWS (najwyższy plon), LIBERATA KWS oraz PANORAMA KWS (najwyższa zawartość cukru)

Wobec wyzwań stojących przed plantatorami i przemysłem cukrowniczym po uwolnieniu kwot cukru, to dobra prognoza na przyszłość. Cieszymy się, że nasze odmiany po raz kolejny potwierdziły swoją najwyższą wartość przy stosunkowo wczesnym zbiorze.

Warto obserwować, w jaki sposób najlepsi rolnicy uprawiają buraki i jakie daje im to wymierne efekty finansowe.

Plantatorowi Panu Zbigniewowi Skopowi bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia zbioru, a wszystkim rolnikom życzymy równie wysokich plonów.


 
KWS