KWS
   
 

Publiczny zbiór buraka cukrowego

22.11.2016 Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie oraz KWS Polska Sp. z o.o. zorganizowały pokaz zbioru buraka cukrowego kombajnem Euro Tiger firmy Ropa. Pokaz odbył się w Lubiszewie gm. Nowy Staw na polu Pana Mariusza Rutkowskiego.

Wszystkie zabiegi agrotechniczne na plantacji zostały wykonane perfekcyjnie, a buraki wyrosły dorodne o przeciętnej masie ponad 1 kg. Obsada była bardzo dobra, w granicach 110 tys. roślin na 1 ha, więc spodziewaliśmy się dobrych zbiorów. Pokaz zgromadził kilkudziesięciu okolicznych plantatorów, przodujących w produkcji buraka cukrowego. Pokaz zaszczycili również goście z departamentu surowcowego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz Cukrowni Malbork. W tym roku Cukrownia Malbork ma ambitne plany i chce osiągnąć najwyższe plony w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. W czasie spotkania rozmawiano o problemach plantatorów i szansach związanych z uprawą buraka cukrowego w Polsce.

Pomiaru plonu dokonano zbierając kombajnem buraki z 10 arów (według wskazań licznika kombajnu), następnie opróżniono zbiornik na przyczepę i zważono buraki na wadze. W tym roku zbiory okazały się rekordowe. Szczególnie odmiana LAVENDA KWS pokazała swój potencjał plonotwórczy. Zebrany plon z tej odmiany podczas zbioru to 140 ton z ha (brutto). Wobec wyzwań stojących przed plantatorami i przemysłem cukrowniczym po uwolnieniu kwot cukru, to dobra prognoza na przyszłość.

Spotkanie było na tyle udane, że w przyszłości zamierzamy powtarzać takie aktywności w terenie. To doskonały sposób, aby bezpośrednio na polu oceniać wyniki produkcji w towarzystwie innych plantatorów. Warto obserwować, w jaki sposób najlepsi rolnicy uprawiają buraki i jakie daje im to wymierne efekty finansowe. Plantatorowi Panu Mariuszowi Rutkowskimu dziękujemy za możliwość przeprowadzenia zbioru, a przybyłym gościom życzymy takich plonów jakie gospodarz uzyskał podczas pokazu.

pokaz zbioru pokaz zbioru


 
KWS