KWS
   
 

Plantacje buraka w Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu w sierpniu: uwaga na chwościka i mątwika!

Trwająca do połowy lipca  susza i następujące po niej silne opady deszczu zwiększają na plantacjach buraka ryzyko wystąpienia chorób liści - warto mieć je teraz na oku!

Na plantacjach buraka w rejonie Wielkopolski, Kujaw i Mazowsza panowała do połowy lipca susza. Brak opadów i bardzo wysokie temperatury, często przekraczające w ciągu dnia 35şC, spowodowały na wielu plantacjach redukcję rozety liściowej buraka oraz poparzenie liści. Druga połowa lipca przyniosła zmianę pogody - spadek temperatury i długo oczekiwane opady deszczu. Rośliny rozpoczęły proces regeneracji aparatu liściowego i powróciły do aktywnej wegetacji.

Wysoka wilgotność powietrza i stosunkowo wysoka temperatura sygnalizują, że należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowotność aparatu liściowego buraka cukrowego.

Najgroźniejszą chorobą występującą na liściach buraka jest chwościk burakowy. Oto kilka najważniejszych informacji na jego temat:

Sprawcą choroby jest grzyb Cercospora beticola. Jego zjadliwość polega na tym, że jeśli wystąpią warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi choroby, dochodzi do szybkiego zasychania kolejnych okółków liści, aż do liści sercowych włącznie. Rozwój patogena jest stymulowany przez wysoką wilgotność powietrza, obfite poranne rosy oraz temperaturę: w nocy pow. 15şC, a w dzień 25şC.

W latach sprzyjających występowaniu chwościka plon korzeni może zmniejszyć się nawet o 30%, a zawartość cukru o 0,5 – 2,0%.

Chorobie możemy zapobiegać poprzez terminowe wykonanie zabiegu ochrony roślin. Zabieg taki nie może być zastosowany ani zbyt wcześnie (sprzyja wyselekcjonowaniu ras odpornych) ani zbyt późno (słaba skuteczność). W ustaleniu terminu pomaga nam znajomość progów szkodliwości. I tak:

- do 5 sierpnia – pierwsze plamki na najstarszych liściach obserwowane na 5% roślin
- od 5 do 15 sierpnia – wartość ta wzrasta do 15% roślin
- od 15 sierpnia do 5 września - wartość progowa wzrasta do 45%

Decyzję o wykonaniu powtórnego zabiegu podejmujemy wówczas, jeśli wzrost ilości roślin buraka z symptomami choroby przed 5 września wyniesie 45%.

W latach sprzyjających występowaniu choroby, już w 10 dni od wykonania zabiegu, przystępujemy do ponownej lustracji plantacji. Jeśli zaistnieje konieczność powtórzenia zabiegu, musimy pamiętać o tym, aby zastosować inną substancję aktywną niż za pierwszym razem.

Ważnym czynnikiem ograniczającym rozwój chwościka jest siew odmiany tolerancyjnej na tego patogena. W latach niesprzyjających rozwojowi choroby nie ma konieczności wykonania zabiegu, a w latach sprzyjających wystarczy najczęściej jeden zabieg ochrony roślin.

Mątwik burakowy - uwaga na więdnące liście

Lustrując obecnie plantacje buraka należy zwrócić uwagę także na inne mogące wystąpić zjawisko - gniazdowo więdnące liście buraków podczas silnego nasłonecznienia mogą być oznaką zainfekowania gleby przez mątwika burakowego. Symptom ten występuje latem w porze przedpołudniowej zanim dochodzi do ogólnego więdnięcia całej plantacji. W nocy lub po deszczu rośliny powracają do pełnego turgoru, lecz okres więdnięcia stopniowo się wydłuża. Rośliny mocno porażone mątwikiem są mniejsze, wyraźnie wolniejsze w rozwoju, a ich liście mają jaśniejszy kolor. Na korzeniu wykształca się broda korzeni przybyszowych, na których widoczne są małe, śnieżnobiałe samice.

Mątwik burakowy jest agrofagiem o dużo mniejszym znaczeniu gospodarczym niż chwościk. Niemniej monitoring plantacji w zakresie występowania mątwika jest ważny, zwłaszcza w przypadku gospodarstw, które w płodozmianie uprawiają jednocześnie burak cukrowy i rzepak ozimy.

Ttrudno jest zwalczać mątwika metodami bezpośrednimi. Bardzo ważnym środkiem ochronnym jest właściwy płodozmian. Dobrym sposobem może też być stosowanie odmian tolerancyjnych po uprzednim przebadaniu gleby na obecność nicieni. Jeśli podejrzewają Państwo wystąpienie nicieni na swojej plantacji, mogą Państwo własnoręcznie pobrać próby gleby i przesłać je do zbadania na adres KWS Polska - wskazówki metodyczne na temat tego jak pobrać próbki znajdą Państwo w artykule Mątwik burakowy pod: Diagnozowanie wystąpienia lub poprosić o pomoc swego doradcę KWS. Badanie przeprowadzimy nieodpłatnie we współpracy z IOR w Poznaniu.

Mgr Inż. Marcin Łada, Agroservice KWS, 04.08.2010

 


 
KWS